top of page
Kvapo pojūčio renesansas:
kokį poveikį kvapas turi žmonėms ir aplinkai?

Per 2018 m. Pasaulinį sveikatingumo viršūnių susitikimą (Global Wellness Summi) psichologijos mokslų daktaras David Bosshart, kalbėdamas apie naują kvapo (ir skonio) tendenciją svetingumo rinkoje, citavo F. Nyčę – „Mano genijus yra mano šnervėse“. Pranešimu D. Bosshart paneigė vis dar stipriai įsišaknijusią nuomonę, kad kvapas (ar uoslės pojūtis) nėra toks svarbus iš mūsų penkių pojūčių, kaip, pvz., rega ir vaizdų fiksavimas. Dar 2011 m. tyrimo metu 53 proc. tūkstantmečio kartos atstovų teigė, kad jie verčiau atsisakytų uoslės pojūčio, nei techninio įrenginio.

Vis dėlto, šiandien visame pasaulyje aktyviai atliekami tyrimai paneigia šią nuomonę ir atskleidžia galingą kvapo poveikį mūsų gerovei. Tuo pačiu metu atrandami nauji aromatai, skelbiamos naujos kvapo pagrindu sukurtos programos ir produktai, ir randama naujų naujovių, kaip panaudoti kvapo galią.

Manoma, kad net 75 proc. kasdien patiriamų emocijų veikia kvapas, taigi tikėtina, kad mes 100 kartų geriau įsimename kažką, ką įkvepiame, palyginti su tuo, ką matome, girdime ar liečiame. Tokios kompanijos kaip „Aeroscena“, įsikūrusi „Cleveland Clinic Innovations“ laboratorijoje, iš naujo apibrėžia aromaterapiją. Bendrovė įregistravo terminą „phyto-inhalants™“, kad apibūdintų savo augalų pagrindu pagamintų aromatinių produktų liniją, skirtą specialiai gydyti tokius simptomus, kaip skausmas, pykinimas ir nerimas. Kadangi smegenys sieja prisiminimus su kvapu, nustatyta, kad kvapas gali turėti gydomąjį poveikį neurologinių sutrikimų kamuojamiems žmonėms (sergantiems demencija ar Alzheimerio liga).

Kvapas lygu skonis? „Aštuoniasdešimt procentų mūsų skonio yra tai, ką užuodžiame“, – sako Karen Stanton, „Global Marketing & Branding for Taste“ direktorė. Vienas realus pavyzdys – kompanija „SZENT“, sukūrusi vandens buteliukus su apykaklėmis, kuriose integruotas natūralius aromatinis aliejus. Skleisdamas kvapą, šis aliejus paverčia paprastą, nulį kalorijų turintį geriamąjį vandenį į kitą – mandarino, atogrąžų, ananasų, mėtų ir pasiflorų skonio gėrimą (šiuo metu parduodami „Amazon“).

Įvertinant visa tai, nenuostabu, kad svetingumo rinka yra viena iš pirmųjų, nusprendusių panaudoti kvapo poveikį užsitikrinant klientų lojalumą. Dažnai keliaujantys atpažįsta tų vietų, kur dažnai apsistoja, autorinius kvapus, ir būtent tai yra priežastis, kodėl apsistojus „Westin“ ir „Marriot“ jaučiamasi labiau kaip namie. Pavyzdžiui, Vietname „Anantara Quy Nhon Villas“ ar neseniai Romoje duris atvėrusiame viešbutyje „Fendi“ (Fondazione Alda Fendi Esperimenti), prabanga perkeliama į naują lygį, kai svečiams sudaroma galimybė individualizuoti savo kambario aromatą, jį pasirenkant iš kvapų meniu.

bottom of page